OHSecurity is a Joomla Security extension!
X

Right Click

No right click

HUKUK─░ H─░ZMETLER─░M─░Z

BANKA ─░┼× HUKUKU

Bankac─▒l─▒k sektörü çal─▒┼čanlar─▒, kural olarak 4857 say─▒l─▒ ─░┼č Kanunu’na tabi personeldir. Ancak, bankac─▒l─▒k sektöründeki sendikal te┼čkilatman─▒n mevcudiyeti göz önüne al─▒nd─▒─č─▒nda, do─čabilecek ihtilaflarda personelin çal─▒┼čt─▒─č─▒ banka ile akdedilmi┼č bir Toplu ─░┼č Sözle┼čmesi’nin bulunup bulunmad─▒─č─▒ muhakkak göz önüne al─▒nmal─▒d─▒r. Çünkü Toplu ─░┼č Sözle┼čmeleri ile i┼čçiyle getirilen ek sosyal güvenceler bulunmaktad─▒r. Bu haklar─▒ bilmek, banka çal─▒┼čan─▒na ek güvence ve koruma sa─člamaktad─▒r.

Bununla birlikte, banka çal─▒┼čanlar─▒n─▒n i┼če giri┼čte imzalad─▒klar─▒ i┼č sözle┼čmeleri, ço─ču zaman çal─▒┼čan aleyhine hükümler içermektedir. Misal olarak, çal─▒┼čan─▒n muayyen bir zaman aral─▒─č─▒ içinde i┼č akdini kendi iste─čiyle feshetmesi halinde yüklü bir miktar cezai ┼čart ve e─čitim bedelinin ödenece─či kararla┼čt─▒r─▒lmaktad─▒r. Bu tür cezai ┼čart ile, çal─▒┼čanlar─▒n daha iyi ko┼čullarda i┼č bulmas─▒ halinde i┼č akdini istifa yoluyla feshetmelerinin önü al─▒nmaya çal─▒┼č─▒lmaktad─▒r. Bu yolla i┼či b─▒rakan çal─▒┼čan─▒n cezai ┼čart hükmünden dolay─▒ kendisine dava aç─▒ld─▒─č─▒na s─▒kça rastlanmaktad─▒r. Bununla birlikte, çal─▒┼čan─▒n cezai ┼čart─▒n iptali konulu bir davay─▒ önce açmas─▒, hukuken lehine olacak bir durumdur. Zira bankan─▒n bu alaca─č─▒ tazmin için kar┼č─▒ dava açmas─▒ halinde, cezai ┼čart─▒n iptali davas─▒n─▒n bekletici mesele yap─▒labilmesi mümkün olacakt─▒r.

Bununla birlikte, bankac─▒l─▒k sektöründe mobbing olgusuna da s─▒kl─▒kla rastlan─▒lmaktad─▒r. Bu nedenle i┼č akdinin hakl─▒ feshi ile i┼čçilik alacaklar─▒ (k─▒dem, ihbar, fazla mesai... vs.) talep edilebilmektedir.

Keza, banka çal─▒┼čan─▒n─▒n i┼č akdinin haks─▒z ┼čekilde feshi halinde, i┼če iade davas─▒ aç─▒labilmesi mümkündür. Haks─▒z bir fesih yap─▒lmas─▒ halinde, i┼č akdi feshedilen personelin 4857 say─▒l─▒ ─░┼č Kanunu temelinde i┼če iade davas─▒ açma hakk─▒ mevcuttur. ─░┼če iade ┼čartlar─▒ndan ilki, i┼čyerinde en az 30 ki┼či çal─▒┼čma ┼čart─▒d─▒r ki, neredeyse Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar bu ┼čart─▒ sa─člamaktad─▒r. Di─čer ┼čart ise, i┼čçinin en az alt─▒ ayl─▒k çal─▒┼čmas─▒ olmas─▒d─▒r. Bu ko┼čullar yerine geldi─činde i┼če iade davas─▒ aç─▒labilmektedir.  

Banka ─░┼č Hukuku ba─člam─▒nda büromuzca sunulan hukuki hizmetler ┼ču ┼čekildedir:

  • Banka ─░┼č Hukuku alan─▒nda her türlü hukuki bilgilendirme hizmeti sunulmas─▒.
  • Banka çal─▒┼čanlar─▒n─▒n i┼č sözle┼čmelerinin haks─▒z feshi, mobbing uygulamas─▒, fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi gibi uygulamalara kar┼č─▒ i┼čçilik alacaklar─▒ nedeniyle tazminat davas─▒ aç─▒lmas─▒ ve takip edilerek neticelendirilmesi.
  • Yasada aranan durumlar─▒n mevcudiyeti halinde, banka çal─▒┼čanlar─▒n─▒n i┼č akitlerinin haks─▒z feshi halinde i┼če iade davas─▒ aç─▒lmas─▒ ve takip edilerek neticelendirilmesi.
  • ─░┼č sözle┼čmelerindeki cezai ┼čart─▒n iptali davas─▒ aç─▒lmas─▒ ve takip edilerek neticelendirilmesi.
  • Banka personeline yap─▒lan haks─▒z soru┼čturma ve yapt─▒r─▒mlara itiraz edilmesi, bu temelde yasal ko┼čullar─▒n olu┼čmas─▒ halinde tazminat davas─▒ aç─▒lmas─▒ ve takip edilerek neticelendirilmesi.

AVUKAT TOLGA ERSOY

Hukuki dan─▒┼čmanl─▒k ve sormak istedi─činiz sorular hakk─▒nda Hukuk B├╝romuz ile ileti┼čime ge├žebilirsiniz.

B─░ZE ULA┼×IN

Telefon
0212 528 10 27
GSM
0532 320 58 67
E-Posta
ofis@tolgaersoy.av.tr
Adres
Hobyar Mah. Ankara Cad. Ho┼ča─čas─▒ ─░┼čhan─▒, Kat:2 No:306 Sirkeci-─░stanbul

B─░ZE YAZIN

X

Right Click

No right click